WSD logo

Wizytacja generalna

Ostatni czas był dla naszej wspólnoty czasem niezwykle ciekawym i niespotykanym. Odbyła się bowiem u nas wizytacja generalna – przyjechał do nas nasz generał- ksiądz Milton Zonta SDS, pochodzący z Brazylii wraz z księdzem Josephem Rodriguesem SDS z Ameryki, znanym z filmu „Bądź Wielki Przed Bogiem”, który w naszym zgromadzeniu pełni rolę konsultora generalnego.

Obaj wizytatorzy dotarli do naszej wspólnoty w zeszły wtorek 18.04 w godzinach obiadowych, a samą wizytację zakończyli w środowy wieczór. Wciąż jednak mieszkają w naszym domu, gdyż odwiedzają wszystkie wspólnoty położone na Dolnym Śląsku. W czasie wizytacji mieliśmy okazję do spotkań z przedstawicielami Generalatu. Był to czas, w którym mogliśmy zapoznać się z naszymi przełożonymi, a oni mieli okazję poznać nas i wysłuchać naszego zdania i naszej opinii czy potrzeb. Obaj kapłani spotkali się z naszymi braćmi, księżmi, a także z klerykami.

Ostatnim punktem wizytacji była prezentacja księdza Miltona na temat naszego zgromadzenia z perspektywy Generalatu. Poznaliśmy kilka cyferek – między innymi dowiedzieliśmy się, że salwatorianów na całym świecie jest już niewiele ponad tysiąc, a obecni jesteśmy w ponad czterdziestu krajach. Najprężniej rozwija się Afryka, gdyż stamtąd pochodzi ponad połowa powołań kapłańskich i zakonnych, podczas gdy Europa powoli się starzeje. Jednak jako zgromadzenie mamy ustabilizowaną sytuację personalną. Generał przedstawił też trwające prace nad otworzeniem kolejnych misji w Ugandzie i w Indonezji.

Ważnym elementem, który podkreślał ksiądz Milton w czasie swojego wystąpienia, była więź z naszym Założycielem – błogosławionym Franciszkiem Marią od Krzyża Jordanem, a także więź z Jezusem Chrystusem. Ksiądz Generał podkreślał charakterystyczne elementy wizji naszego Założyciela, pokazując jego uniwersalność i położył nam na sercu znaczenie międzynarodowości w naszym Zgromadzeniu i wielokulturowości. Podkreślał, że tylko jako wspólnota jesteśmy w stanie osiągnąć nasz cel – doprowadzić ludzi do poznania i pokochania Jedynego i Prawdziwego Boga. Zachęcał nas także do niezamykania się w swojej prowincji, ale do myślenia globalnego. Zaznaczył, że dla Generalatu ważnymi kierunkami rozwoju jest praca z młodymi ludźmi, obecność wśród ludzi cierpiących oraz formacja, która trwać musi całe nasze życie. Pokazał również czym zajmuje się Generalat w obecnym czasie. Jest to między innymi: promowanie kultu naszego Założyciela, troska o nasz dom macierzysty, wizytacja całego zgromadzenia, troska o naszą formację podstawową i ciągłą, współpraca z siostrami salwatoriankami i z salwatorianami świeckimi, czy na przykład próba stworzenia jednolitego programu pedagogicznego dla szkół, które prowadzimy na całym świecie.

W czasie naszej wizytacji nie zabrakło również momentów na wspólną modlitwę. Uczestniczyliśmy także we wspólnej, uroczystej Eucharystii. Był to niezwykły moment, kiedy, mimo różnic kulturowych i mentalnościowych, mogliśmy się zjednoczyć we wspólnej modlitwie za nasze zgromadzenie. Módlmy się o dobre owoce tej wizytacji i o dar nowych, licznych powołań, zwłaszcza do naszego zgromadzenia. Prośmy także za powołanych, za wszystkich członków zgromadzenia, niech wzrastają w wierze i pociągają nowych ludzi do pokochania Jezusa.

Warto zobaczyć