WSD logo

Plany na przyszłość

Wiele się w ostatnim czasie mówiło i mówi o naszym seminarium w Bagnie: co z nim będzie? Czy je przenosić? A jeśli tak to gdzie? Dzisiaj znamy już więcej odpowiedzi na ten temat i postanowiliśmy podzielić się nimi z naszymi Szanownymi Czytelnikami.

Ksiądz Prowincjał Józef Figiel SDS wraz ze swoją radą zadecydowali, aby seminarium zostało przeniesione do Lublina. Niestety – na razie nie mamy gdzie się przenosić, bo prace budowlane naszego nowego domu trochę się opóźniły. W związku z tym postanowiono, aby wszystkich kleryków wysłać na przymusową dziekankę do pomocy w różnych apostolatach i wspólnotach naszej prowincji i nie tylko. Ksiądz Rektor Roman Słupek wyjaśnia:

„W doborze miejsc, do których zostaną posłani nasi klerycy ważną rolę odgrywały zarówno zainteresowania i pasje naszych kleryków, jak i potrzeby naszej prowincji.”

Została również udzielona informacja, którzy klerycy i na jakie placówki pójdą. Do każdej wspólnoty zostali rozdzieleni parami.

„Współczesny świat bardzo prędko się rozwija. Potrzebujemy nowych, młodych kapłanów, którzy potrafią pracować w mediach społecznościowych. Dlatego aż dwóch kleryków zostaje przeniesionych do Warszawy.”- opowiada ksiądz Paweł Janowski SDS.

Z oficjalnych doniesień wynika, że do naszej parafii w Warszawie trafi kleryk Damian Kokocha SDS znany z podcastu „Powołani” oraz kleryk Jakub Cichosz SDS. Jaki jest cel ich tam przebywania? Wszystko wyjaśnia przełożony wspólnoty – ksiądz Krystian Kolba SDS:

„Celem ich bycia w Warszawie będzie pomoc w pracy medialnej. Kleryk Damian ma połączyć siły z księdzem Rafałem Główczyńskim SDS i stworzyć serię filmów Powołani z osiedla, natomiast kleryk Jakub ma stworzyć film dokumentalny pod tytułem Zakonnicy ze stolicy.”

"Kleryk Damian ma połączyć siły z księdzem Rafałem Główczyńskim SDS i stworzyć serię filmów Powołani z osiedla"- zdradza superior warszawski, ks. Krystian Kolba SDS.

Obaj klerycy już nie mogą się doczekać nowej posługi.

„Ojciec Jordan nauczał nas, by nauczać wszystkie narody, a zwłaszcza dzieci” – wspomina z wzruszeniem ksiądz Tomasz Raćkos SDS.

Okazało się, że za namową rady prowincjalnej dwóch kleryków – kleryk Michał Kopiec SDS i kleryk Michał Góralewicz SDS swój rok dziekanki spędzą w domu dziecka w Wierzbicach, który prowadzą siostry Józefitki. Skąd taka decyzja? Wszystko wyjaśnia ksiądz Leszek Kopiec SDS – nasz ekonom prowincjalny:

„Wszyscy zastanawiali się, co zrobić z Bagnem, gdy seminarium zostanie przeniesione do Lublina. Na dziś wiemy, że w naszym pałacu będzie się mieścił pierwszy salwatoriański dom dziecka – dlatego ważne jest, by szkolić nowych ludzi do pracy z dziećmi. Natomiast w budynku nowicjatu powstanie pierwsze salwatoriańskie przedszkole – akurat w okolicy nie ma żadnego, więc mieszkańcy wsi cieszą się”.

„Cieszę się” – komentuje anonimowa mieszkanka wsi Bagno.

„Zawsze mówiono, że nowicjat to takie zakonne przedszkole. Nigdy nie myślałem, że rzeczywiście stanie się dosłownie przedszkolem”- mówi z uśmiechem ksiądz Andrzej Drogoś SDS nasz magister nowicjatu.

„Ważnym elementem naszego charyzmatu salwatoriańskiego są misje zagraniczne, dlatego postanowiliśmy wysłać aż czterech kleryków na misje zagraniczne” – wypowiedział się ksiądz Mirosław Stanek SDS, który odpowiada za referat misyjny w naszej prowincji.

Do posługii w Zambii zostali wysłani kleryk Dawid Piotrowski SDS i kleryk Łukasz Daniel SDS. Klerycy mają pewne obawy, co do komunikacji z miejscowymi.

"Największym problemem jest to, że nie znamy angielskiego..."- wyznaje kleryk Łukasz.

Na szczęście dyrektor studiów ksiądz Dariusz Jasuba SDS zorganizował naszym klerykom doświadczonego nauczyciela języków obcych – jest to ksiądz Łukasz Darowski SDS, nasz ojciec duchowy. Ksiądz Grzegorz Jabłonka SDS nasz ekonom również postanowił wspomóc chłopaków i zamówił krokodyla, który będzie mieszkał w naszym stawie.

"Krokodyl będzie tutaj pływał. Chłopaki przyzwyczają się do afrykańskich krajobrazów." - komentuje ksiądz ekonom.

Drugą parą wysłaną na misje będzie kleryk Andrzej Iłczyk SDS i kleryk Paweł Kuliashou SDS. Obaj polecą do Kolumbii, gdzie wesprą swojego byłego magistra nowicjatu księdza Pawła Radziejewskiego SDS, który aktualnie przebywa tam od roku.

„Cieszę się na przybycie chłopaków. To będzie dla mnie duża pomoc”- skomentował ks. Paweł z Morrogacho.

Zadaniem chłopaków będzie rozkręcenie grupy młodzieżowej w tamtym terenie – ma powstać docelowo Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej Kolumbia.

„Nie wolno nigdy zapominać o aspekcie duchowym formacji. Trzeba na to położyć ogromny nacisk” – mówi ksiądz Sławomir Soczyński SDS, konsultor do spraw formacji.

Dlatego aż dwóch kleryków zostaje wysłanych do Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, aby uczyć się pracy w tym apostolacie – są to kleryk Tomasz Gnat SDS i kleryk Michał Knut SDS. Ksiądz Krzysztof Wons SDS, dyrektor Centrum Formacji Duchowej jest bardzo zadowolony:

„Wspaniale, że nowi, młodzi ludzie będą mogli tu pracować. I już teraz zapraszamy was na pierwsze sesje pod ich przewodnictwem. Już w styczniu odbędzie się filozoficzna konferencja kleryka Michała na temat relacji religii i nauki, a w maju zapraszamy na ośmiodniowe rekolekcje Lectio Divina z klerykiem Tomaszem.”

Kolejna grupa kleryków to kleryk Marek Jankowski SDS i kleryk Dorian Kuc SDS – zostali oni wysłani do Watykanu, gdzie mają posługiwać jako ceremoniarze papiescy. „Nasi klerycy są świetnymi liturgistami. Na pewno dadzą sobie radę w Watykanie.” – komentuje ksiądz Tomasz Górny SDS, który jest obecnie prefektem kleryków.

"Gdy otrzymaliśmy bilety do Rzymu przesłane listem z Kongregacji, nie mogłem uwierzyć. To była ogromna radość dla całej wspólnoty!"- wspomina z uśmiechem kleryk Dorian.

Ostatnia dwójka – kleryk Filip Budai SDS i kleryk Piotr Obrazow SDS zostali wysłani do Hiszpanii, gdzie mają za zadanie przypatrzyć się funkcjonowaniu tamtejszego seminarium.”

To ciekawy eksperyment, że nasi klerycy jadą do innego seminarium, aby obserwować tamtejsze realia. Jestem ciekawy jak to wpłynie na funkcjonowanie naszego domu w Lublinie” – odpowiada ojciec duchowy ksiądz Daniel Kowalski SDS.

Tak więc przedstawia się najbliższy rok – przed nami wiele pracy, wiele wysiłku i wiele nowych wyzwań – z pewnością jednak będziemy relacjonować dla naszych Kochanych Czytelników.

 

p.s. Na kolejny prima-aprillisowy artykuł zapraszamy za rok! 🙂

Warto zobaczyć

Majówek czas

„Maj zieleni łąki, drzewa, już i ptaszek w polu śpiewa”–