WSD logo

Czy Kościół umiera?

Pytanie, które zadaje sobie pewnie każdy z nas. Czy Kościół umiera? Przecież cały czas w każdym serwisie społecznościowym można czytać o skandalach księży, o dzieciach i młodzieży wypisującej się z lekcji religii, o spadku uczestników Mszy Świętych. W Internecie pełno jest nienawiści w stosunku do katolików, do Kościoła, do kleru. Bardzo łatwo jest załamać ręce i przyjąć tę narrację i poddać się jej. Jednak to nie jest cała prawda – a pokazuje to wydarzenie, w którym ostatnio braliśmy jako klerycy i diakoni udział.

Od wielu lat w Kościele każdego roku odbywają się spotkania młodzieży. Do tej pory odbywały się one co roku w niedzielę palmową. Jednak od 2021 roku papież Franciszek przeniósł datę świętowania na Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, czyli na ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Z tej też okazji nasi klerycy i diakoni wzięli udział w wydarzeniu organizowaniu przez naszą archidiecezję, czyli Archidiecezjalny Dzień Młodzieży, w którym wzięli udział młodzi ludzie z archidiecezji wrocławskiej.

Wydarzenie miało miejsce w ubiegłą sobotę – 25.11.2023 r. Z samego rana wyruszyliśmy po śniadaniu do Wrocławia, a konkretnie do hali AWF, gdzie czekali już na nas duszpasterze diecezjalnego duszpasterstwa młodzieży i wytłumaczyli, co będzie naszym zadaniem. Na miejsce zjechało się ponad osiemset młodych ludzi, co napełniło nas ogromną radością. Cieszyliśmy się, że aż tyle ludzi chce spędzać razem czas, modląc się i rozwijając duchowo. Był to obraz przeciwny do tego, który słyszymy w mediach o umierającym Kościele. Doświadczyliśmy Kościoła młodego, radosnego i rozwijającego się.

Całe spotkanie rozpoczęło się – a jakże – od tańców i zabaw integracyjnych. Mogliśmy się naskakać i wytańczyć za wszystkie czasy. Zaraz po tej integracyjnej części rozpoczęło się świadectwo Basi Turek z Krakowa. Jest to osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku inwalidzkim, która jeździ po kraju i opowiada o swojej ogromnej miłości do Jezusa Chrystusa. Jej wyznanie było dla nas i zebranej młodzieży bardzo poruszające. Po tej części udaliśmy się do małych grupek. Każdy z naszych kleryków i diakonów prowadził dla młodzieży krąg biblijny i dawał świadectwo swojego powołania. Było to dla nas ważne, bo mogliśmy bliżej poznać zebranych uczestników wydarzenia i podyskutować na temat Pisma Świętego.

Po zakończeniu dzielenia udaliśmy się na obiad, a następnie na spotkanie z biskupem Maciejem Małygą, który odpowiadał na pytania, które zadawała młodzież. Następnie miało miejsce nabożeństwo. Uczestniczyliśmy w adoracji Najświętszego Sakramentu, podczas której towarzyszyła nam oprawa muzyczna przygotowana przez scholę. Następnie odbyła się najważniejsza część tego spotkania – Msza Święta pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Józefa Kupnego. Wygłosił on także dla zebranej młodzieży kazanie, w czasie którego podkreślał to, że Kościół jest naszym domem. Dodał też, że bardzo go bolą wszystkie zgorszenia i że zrobi wszystko, aby w czasie trwającego synodu wsłuchać się w głos młodzieży.

Na zakończenie spotkania odbyła się druga część tańców integracyjnych. Nim jednak się one zaczęły, swój występ zaprezentował dla zebranej młodzieży początkujący raper, a nasz współbrat – kleryk Filip Budai SDS. Nasz kleryk zebrał mnóstwo oklasków a sama publika była bardzo zadowolona z tego występu. Po tym pięknym wydarzeniu spakowaliśmy się do auta i zakończyliśmy ten piękny i wyczerpujący dzień tradycyjnym kebabem w Obornikach Śląskich.

Myślę, że można już pomału udzielić odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule artykułu. Kościół nie umiera. Było już wielu, którzy głosili Jego śmierć. Jednak On naprawdę ma się dobrze – jest święty mocą Jezusa Chrystusa. Jest też grzeszny przez naszą grzeszność – księży, sióstr zakonnych, ale też ludzi świeckich. Każdy z nas może uderzyć się w pierś, bo każdy z nas, ochrzczonych, ten Kościół tworzy. Jednak z Kościołem jest jak z arką Noego. Czasem w niej cuchnie, jest brudno, ale tylko w Nim jest ratunek. I bardzo dobrze, że wciąż są młodzi ludzie, którzy chcą ten Kościół tworzyć, którzy ten Kościół budują i kochają. I wbrew wszystkim mediom: mamy się bardzo dobrze – a na dowód zamieszczamy fotografie z tegorocznego dnia młodzieży archidiecezji wrocławskiej. Spójrzcie na te uśmiechnięte twarze, pełne radości, miłości, przepełnione Chrystusem. To jest Kościół.

Warto zobaczyć

Majówek czas

„Maj zieleni łąki, drzewa, już i ptaszek w polu śpiewa”–