WSD logo

„Żeby habit się was nie wstydził…”

Jest takie powiedzenie, że dzień ślubu, to najpiękniejszy dzień w życiu małżonków. Jest to moment połączenia z ukochaną osobą. Dla nas zakonników ukochaną osobą, której ślubujemy naszą miłość i wierność jest sam Pan Jezus. 8 września składaliśmy nasze śluby zakonne w kościele parafialnym w Bagnie. Niektórzy pierwsze, inni kolejne, jeszcze inni wieczyste. Nie zabrakło także jubilatów, którzy uroczyście odnowili swoją profesję zakonną.

Tegoroczna uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, była przeżywana przez nas w duchu wyjątkowej wdzięczności. Wciąż trwamy w radości po beatyfikacji naszego założyciela, bł. Franciszka Jordana. Kolejnym powodem do dziękowania Bogu było dla nas złożenie pierwszych ślubów przez sześciu nowicjuszy: Michała Góralewicza, Marka Jankowskiego, Michała Knuta, Pavla Kuliashova, Petra Obrazova i Bartłomieja Pryłę. Cieszymy się także, że profesję wieczystą złożył kl. Konrad Nowak SDS i br. Patryk Janiak SDS. Dodatkowo 7 września do nowicjatu zostało przyjętych 6 postulantów! Po tym historycznym roku bez nowicjatu, bardzo nas to cieszy i wciąż pamiętamy w modlitwie o tym, żeby Pan Bóg powoływał nowe osoby do głoszenia Chrystusa, Zbawiciela Świata i dawał im siłę i odwagę do odpowiedzenia na głos powołania, który rodzi się w ich sercach.

7 września na obłóczynach magister nowicjatu, ks. Paweł Radziejewski SDS w kazaniu pogratulował nowicjuszom wytrwania rocznej próby w nowicjacie. Życzył swoim dotychczasowym podopiecznym wierności Chrystusowi i wzrastania w wierze. Ksiądz magister podziękował także rodzicom kandydatów za wychowanie w wierze dzieci. „Szczęśliwy naród, wybrany przez pana. Można to sparafrazować, że szczęśliwa rodzina, z której pochodzi zakonnika, ksiądz, siostra zakonna”.

Mszy Świętej 8 września przewodniczył bp Aleh Butkiewicz, przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi, który do Bagna przyjechał na zaproszenie dwóch kleryków salwatoriańskich, pochodzących z Białorusi. Śluby zakonne były składane na ręce Księdza Prowincjała Józefa Figla SDS, który wygłosił także homilię. Poruszające były słowa życzeń, które bp Aleh do nas skierował: „Życzę wam, abyście nigdy nie wstydzili się habitu i aby habit was się nie wstydził”.

„Macie złożyć wasze święte śluby wobec Trójjedynego Boga i wobec całego dworu niebieskiego. Zastanówcie się nad krokiem, którego macie dokonać. Jesteście nadal wolni. Nikt was nie zmusza, możecie jeszcze zrezygnować. Jeśli ktoś nie jest zdecydowany na wytrwanie w Zgromadzeniu aż do ostatniego tchu, niech nie podejmuje tego kroku, gdyż lepiej nie ślubować, aniżeli nie dotrzymać tego, co ślubowane, łamiąc te święte śluby. Nikt was nie zmusza, jesteście wolni” – tak w jednym z przemówień do młodszych współbraci mówił nasz błogosławiony założyciel. Mamy nadzieję, że każdy z nas dotrzyma tego co ślubował, ale żeby było to możliwe potrzebujemy wsparcia modlitewnego, o które wszystkie życzliwe nam osoby serdecznie prosimy.

Warto zobaczyć

Majówek czas

„Maj zieleni łąki, drzewa, już i ptaszek w polu śpiewa”–