WSD logo

Uroczystości Jadwiżańskie

20211015_Jadwiga_title.jpg

Październik od zawsze kojarzy nam się z Maryją czy z różańcem. Dla nas, mieszkańców Dolnego Śląska w tym miesiącu wybija się również inna, ważna kobieca postać – święta Jadwiga, która jest patronką naszej okolicy. Jako Salwatorianie jesteśmy kustoszami sanktuarium ku czci właśnie tej patronki i tam też koncentrowały się tegoroczne uroczystości, w których wzięliśmy udział.

Pierwszym dniem uroczystości dla nas był piątek 15 października, kiedy to odbył się Dzień Skupienia dla młodzieży konsekrowanej. Uczestniczyliśmy w nim wspólnie z siostrami i braćmi zakonnymi oraz alumnami innych seminariów z terenu całej archidiecezji. Wspólnie wzięliśmy udział w konferencji, nabożeństwie ku czci świętej Jadwigi, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Mszy świętej pod przewodnictwem prowincjała polskiej prowincji salwatorianów – księdza Józefa Figla SDS. Nie zabrakło również okazji do poznania się między sobą podczas wspólnej kawy i w trakcie obiadu.

Następny dzień – sobota 16 października był głównym dniem obchodów ku czci świętej Jadwigi – tego dnia wyruszyły z terenu całej archidiecezji pielgrzymki zdążające do sanktuarium w Trzebnicy. Również alumni i nowicjusze z naszego seminarium towarzyszyli pątnikom. Klerycy byli obecni w grupach idących z Bagna i Obornik Śląskich, a wspólnota nowicjatu towarzyszyła grupie z Dobroszyc. Wszystkim grupom udało się szczęśliwie i na czas dotrzeć do celu w atmosferze wzajemnej życzliwości i modlitwy.

Tak ową pielgrzymkę wspomina kleryk Michał Knut SDS, idący w grupie z Obornik Śląskich: „Wędrowanie do świętej Jadwigi było wspaniałym doświadczeniem modlitwy, śpiewów i służby. Wspólnota drogi, którą stworzyliśmy razem z parafianami z Obornik Śląskich pozwoliła mi, Lubliniakowi z pochodzenia, poznać głębiej lokalną pobożność związaną z fascynująca postacią świętej z Trzebnicy. To był cenny czas!”

Po dojściu na miejsce uczestniczyliśmy we wspólnej Mszy świętej sprawowanej przez księdza biskupa Adama Włodarczyka, a następnie zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu. Ostatnim akcentem była niedzielna posługa podczas Mszy świętych naszych alumnów. Myślę, że wszyscy będą dobrze wspominać tegoroczną pielgrzymkę i wszystkie związane z nią wydarzenia. Do zobaczenia za rok!

Warto zobaczyć