WSD logo

Świadectwo posługi w Ziemi Świętej

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, w końcu naszemu seminaryjnemu kołu naukowemu udało się zorganizować wykład otwarty. Naszym gościem był ojciec Zacheusz Drążek OFM franciszkanin z Wrocławia, który od 2013 do 2019 roku przebywał w Ziemi Świętej, a od 2016 roku pełnił posługę strażnika Bożego Grobu w Jerozolimie. Podczas wystąpienia ojciec Zacheusz podzielił się świadectwem posługi w Ziemi Świętej.

Na początku franciszkanin przybliżył historię Izraela i opowiedział o obecnej sytuacji w Ziemi Świętej. Mogliśmy usłyszeć o różnych miejscach i zobaczyć piękne fotografie. Franciszkanin opowiadał także o codziennym życiu w Jerozolimie, między innymi o prawie status quo, które określa wspólne życie pomiędzy trzema wspólnotami: Greków prawosławnych, Ormian i katolików. „To prawo odnosi się do naszego codziennego życia. Pozwala nam, żyjącym w środku bazyliki duchownym, jak też pielgrzymom nawiedzającym to święte miejsce, codzienne funkcjonowanie” – opisywał.

Później ojciec Zacheusz pokazał nam filmik z otwarcia Grobu Pańskiego i opowiadał o okolicznościach tego wydarzenia. Mogliśmy zobaczyć i usłyszeć rzeczy, których zwykły pielgrzym nie usłyszy ani nie zobaczy. Nasz gość zadbał także o to, abyśmy choć trochę mogli poczuć się jak w Ziemi Świętej. Najpierw zapalił kadzidło z Jerozolimy, a potem dał nam buteleczkę z olejkiem nardowym. Jeśli ktoś był w Grobie Pańskim i zamknął oczy, to mógł naprawdę poczuć się jakby wrócił do miejsca, w którym umarł i zmartwychwstał Jezus Chrystus.

Na koniec nasz gość odpowiadał na zadawane przez nas pytania. Jedno z pytań dotyczyło najważniejszego momentu z pobytu  w Jerozolimie. „Bardzo dobrze pamiętam tę chwilę, kiedy pierwszy raz przekroczyłem próg świątyni, zanim jeszcze zaniosłem swoje rzeczy do mojej celi zakonnej, uklęknąłem na posadzce. Pochyliłem się i ucałowałem kamienną posadzkę mówiąc: Panie Jezu, proszę Cię, aby to miejsce Twojej obecności nigdy mi nie spowszedniało i zawsze było święte” – opowiedział gość.

Myślę, że to spotkanie było dla nas bardzo ubogacające i na pewno rozbudziło w nas pragnienie udania się w pielgrzymce do Ziemi Świętej. Jerozolima była miejscem bardzo ważnym także dla naszego założyciela bł. Franciszka Jordana. Dnia 14 marca 1880 roku w Jerozolimie, w swoim Dzienniku Duchowym, który jest dla nas jego duchowym testamentem, zapisał on następujące słowa: „Ta księga leżała na Grobie naszego Pana Jezusa Chrystusa na Górze Kalwaryjskiej, na ołtarzu błogosławionej Dziewicy i Matki Bolesnej Maryi, a także w miejscu, gdzie stał Krzyż Święty i gdzie umarł Odkupiciel świata.” Jako Jego duchowi synowie, mamy również nadzieję w przyszłości udać się w miejsca, gdzie Jezus Chrystus jako człowiek chodził po tym świecie. Chcemy tam pojechać, aby wziąć do ręki i czytać „Piątą księgę Ewangelii”, jak nazywana jest Ziemia Święta. 

Warto zobaczyć