Środa Popielcowa

Wielki Post to okres wyjątkowego skupienia się na tajemnicach naszego zbawienia. Czas nawracania się i wiary w Ewangelię. Czas zbliżenia się do Boga i okazywania mu wdzięczności. W naszym seminarium tradycyjnie w Środę Popielcową odbywa się także dzień skupienia.

Podczas tego rekolekcyjnego dnia, kontynuowaliśmy poznawanie naszego założyciela, co działo się przez posługę księdza Józefa Tarnówki SDS. Rekolekcjonista zaczął od ciekawej uwagi. „Zawsze, kiedy prowadzę dni skupienia w zakonach albo rekolekcję dla księży mam ochotę zapytać: Czemu wy jesteście tacy smutni?! Przecież jesteście u Boga, pełnicie Jego wolę, jak możecie nie być szczęśliwi?” Trzeba przyznać, że jest to trafna uwaga, często nie doceniamy tego kim jesteśmy i gdzie jesteśmy. Bycie zakonnikiem jest źródłem radości, ale tylko wtedy, kiedy zgodnie z wolą Bożą realizujemy nasze powołanie.

Ksiądz Józef w homilii zwrócił uwagę, że dla osoby, która jest blisko Pana Boga, ani modlitwa, ani post, ani jałmużna nie będą czymś trudnym i bolesnym. Bo jeśli kochamy Boga, bliźniego i siebie samego, nie będziemy mieli problemu z tym, żeby tę miłość okazywać. Kaznodzieja podkreślił także jak ważna w naszym zakonnym życiu jest modlitwa. „Modlitwa jest monetą wybitą w niebie, za którą kupuje się życie wieczne w niebie” – powtarzał za ojcem Jordanem.

W Środę Popielcową praktyki na parafiach rozpoczęli nasi współbracia z kursu VI: dk. Piotr Dymon SDS, dk. Karol Matecki SDS, dk. Dominik Truchan SDS i kl. Konrad Nowak SDS. Życzymy im Bożego błogosławieństwa w posłudze i zapewniamy o naszym wsparciu modlitewnym. Również życzymy dobrego przeżycia Wielkiego Postu wszystkim naszym dobrodziejom i przyjaciołom. Niech to będzie czas prawdziwego nawrócenia do Boga i na nowo pokochania Go.

kl. Damian Kokocha SDS