Jak spędzić wolną niedzielę?

19 I 2020

W życiu każdego człowieka jest taki dzień tygodnia jak niedziela. Przeważnie, jest ona dniem wolnym od pracy, studiów, szkoły, a więc dniem przeznaczonym na regenerację i odpoczynek. Podobnie sprawa wygląda w salwatoriańskim seminarium. Klerycy również mają taki dzień, jednak nie zawsze polega on na „obijaniu się” w Bagnie. W naszym seminarium prężnie działające koła charytatywne mają swoje wyjazdy w każdym miesiącu. Jedno z takich spotkań miało miejsce w ostatnią niedzielę. Podczas niego grupa kleryków udała się do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Świętej Katarzynie, prowadzonego przez Siostry Pasterki od Opatrzności Bożej.

Tym razem był to wyjazd typowo świąteczny. Wraz z pensjonariuszkami zgromadziliśmy się w świetlicy, gdzie odbyło się spotkanie kolędowe. Nasze kolędowanie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą. W założeniu to klerycy przyjechali śpiewać, ale szybko okazało się, że panie ze Świętej Katarzyny były do spotkania świetnie przygotowane. Kilka z pań zaśpiewało kolędy, a niektóre recytowały świąteczne wiersze. Jak zwykle nie zabrakło rozmów, a wszystko przebiegało w radosnej atmosferze. Następnie wraz z siostrami udaliśmy się do kaplicy i odprawiliśmy uroczyste Nieszpory. Na koniec siostry zaprosiły nas na pyszną kolację, gdzie był czas nie tylko na ważne tematy, ale również na żarty!

To bardzo budujące, że od pewnego czasu w naszej wspólnocie, listy na wyjazdy tego typu zapełniają się błyskawicznie. „Św. Katarzyna zawsze zachwyca swoim pięknem. Choć widać w tym domu wiele ludzkiego cierpienia, przebywający tam człowiek wraz z siostrami Pasterkami, pielęgniarkami i pensjonariuszkami zapomina o swoich problemach i smutkach. Ważniejsze staje się wnoszenie radości w życie schorowanego człowieka. Radość z bycia razem, wspólna modlitwa, czy śpiewanie kolęd, daje młodemu człowiekowi, przygotowującemu się do kapłaństwa, czy życia zakonnego, wiele sił i umacnia Go na drodze powołania” – opowiada diakon Stanisław Biegun.

To niesamowite, że zawsze kiedy jedziemy do takich osób, nawet gdy mamy dużo nauki, jesteśmy zmęczeni lub nam się po prostu nie chce, ostatecznie otrzymujemy coś, czego nie da się opisać. Jest to po prostu wielka radość, ale też doświadczenie prawdziwego Boga. Nie wiem na czym to polega, ale czasami dopiero wśród naprawdę chorych i umierających osób, możemy poczuć bliskość Boga… Miejmy nadzieję, że nigdy wśród nas nie zabraknie zapału do dzielenia swojego czasu z biednymi, chorymi i ubogimi.

kl. Damian Kokocha SDS