Dzień zaduszny

2 XI 2020

2 listopada Kościół obchodzi Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tradycji polskiej ten dzień jest nazywany Dniem Zadusznym lub potocznie Zaduszkami. Kościół w tym dniu wspomina zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. W to wspomnienie każdy kapłan może odprawić 3 Msze Święte, jedną ofiarowuje według intencji własnej, drugą za wszystkich wiernych zmarłych, a trzecią według intencji papieża. W naszym seminarium w Dzień Zaduszny przeżywamy także co roku dzień skupienia.

W tym roku zmieniliśmy formułę dni skupienia. Przeważnie wyglądało to tak, że każdego miesiąca zapraszany był inny kapłan, który głosił nam nauki. W tym roku, w związku ze zbliżającą się beatyfikacją naszego założyciela O. Franciszka Jordana, przez cały rok będzie nam głoszony cykl konferencji na temat naszego założyciela i zgromadzenia. Przewodnikiem w drodze do głębszego poznania Salwatoriańskiego charyzmatu jest nasz współbrat, ks. Józef Tarnówka SDS.

Podczas pierwszej konferencji ks. Józef zapowiedział, że nie da być się dobrym salwatorianinem, nie znając ojca założyciela i nie kochając go. „O. Jordan nie może być dla was tylko postacią historyczną. Musi być waszym prawdziwym ojcem.” W homilii kaznodzieja powiedział, że w modlitwie nie chodzi o zdarte kolana i o licytowanie się ile jestem w stanie wytrzymać przed Najświętszym Sakramentem. Nie chodzi o gadatliwość. Nie chodzi o to, żeby skupiać się na sobie. Chodzi o to, żeby skupić się na Bogu i mu ufać, bo On przecież wie czego nam potrzeba zanim Go poprosimy. „Kiedy będzie się wam wydawało, że Pan Jezus nie odpowiada na wasze prośby, kiedy będzie się wydawało, że jest daleko i zapomniał o Was, przypomnijcie sobie Marię i Martę z Ewangelii według świętego Jana.”

Mamy nadzieję na dobre przygotowanie się do beatyfikacji ojca Franciszka Marii od Krzyża Jordana, która ma się odbyć 15 maja 2021r. w Rzymie. W listopadzie w sposób szczególny nasza wspólnota modli się za naszych zmarłych współbraci, dobrodziejów i za wszystkie osoby polecone nam w wypominkach.

kl. Damian Kokocha SDS