Prymicje biskupa Karola

3 X 2020

3 października 2020 r. w naszej bagieńskiej wspólnocie, pierwszą Mszę Świętą jako biskup odprawił bp Karol Kulczycki SDS. Ksiądz Karol przez ponad dwadzieścia lat pełnił posługę w Australii, a ostatnie dwa lata spędził jako wiceprowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów. 29 września w Trzebini ks. Karol został wyświęcony przez abpa Adolfo Yllanę na biskupa Port Pirie w Australii, gdzie wkrótce się uda.

Obecność bpa Karola w naszej wspólnocie wzbudziła w nas ogromną radość. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, widzieć naszego współbrata, jeszcze kilka dni temu chodzącego w habicie, a teraz już w mitrze na głowie i z pastorałem w ręce.

Bp Karol w homilii odniósł się do swojego osobistego doświadczenia: "Kiedyś pojechałem na spotkanie Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań do Kołczewa. Ot, takie tanie wakacje nad wodą. Było bardzo fajnie, fajna ekipa, atmosfera. Ale w planie była też 30 minutowa adoracja. Wtedy, 10 min adoracji to był dla mnie maks. A tutaj 30 min.

Uzbroiłem się w jakiś modlitewnik, żeby te 30 min. jakoś wytrzymać. Po 15 min. zmówiłem wszystkie modlitwy z tego modlitewnika. Zostało jeszcze 15 min. I w te 15 min. spotkałem Boga. I było to spotkanie, które przemieniło całkowicie moje życie. Potrzeba nam spotykać się z Bogiem.”

Prymicje w naszym seminarium poprzedziły oczywiście święcenia biskupie ks. Karola. Duży wkład w upiększenie tamtej uroczystości, zwłaszcza od strony liturgii miała nasza wspólnota seminaryjna. Ceremoniarzem uroczystości był nasz prefekt i wicerektor naszego seminarium ks. Maciej Dalibor SDS. Natomiast zaangażowani w liturgię byli wszyscy alumni a także nowicjusze naszego seminarium. Cieszymy się, że mogliśmy w tak ważnym dniu dla całego Zgromadzenia, pomóc w świetniejszym przeżyciu tego wydarzenia. Całość uroczystości była transmitowana w telewizji Trwam i na YouTube.

Bp. Karolowi, życzymy Bożego błogosławieństwa w niełatwej posłudze w diecezji Port Pire w Australii. Jednocześnie zapewniamy o naszej modlitwie!

kl. Damian Kokocha SDS