Prelekcja o handlu ludźmi

13 I 2020

"Jakie zna Pan/Pani rodzaje duszpasterstwa w Polsce?" To pytanie mogłoby pojawić się w ankiecie przeprowadzonej przez przyparafialną młodzież lub katolickiego dziennikarza. Myślę, że wysokie noty zyskałyby takie formy kapłańskiej posługi jak: duszpasterstwo małżeństw, młodzieży, czy kapelania szpitalna.
Dziwić więc może temat wykładu, jaki dnia 13.01.2020 wygłosiła dla WSD Salwatorianów w Bagnie s. Krzysztofa. Handel ludźmi? Czy ten proceder, mimo że tak stary, jeszcze trwa? Czy jego czasy jeszcze się nie skończyły?

Otóż nie. Co więcej, raporty nie przynoszą pozytywnych wieści, wręcz przeciwnie. Dane, łatwo dostępne w internecie (przed chwilą wpisałem w wyszukiwarkę internetową frazę “Handel ludźmi raport” i znalazłem wiele stron na ten temat) ukazują mroczną prawdę - są ludzie, których traktuje się jako towar. W Polsce także. Nasz kraj jest miejscem pochodzenia tych ludzi, stacją tranzytową i terenem docelowym. Ludzie z krajów wschodnich, porywani (czasem w bardzo subtelne i "przerażająco kreatywne" sposoby) stają się przymusową siłą roboczą, niewolnikami XXI wieku w bogatych rodzinach lub są wykorzystywani seksualnie. Ukraina czy Białoruś może stać się miejscem uprowadzenia - żeby wymienić tylko niektóre.

Prelegentka ma za sobą ponad piętnaście lat pomocy ofiarom tego procederu. Dzięki temu, fachową wiedzę teoretyczną połączyła z osobistym doświadczeniem. Staliśmy się przez to (jako słuchacze) odbiorcami wykładu-świadectwa. Poznaliśmy techniki stosowane przez naciągaczy oraz historie niektórych ofiar. Usłyszeliśmy o możliwych drogach wsparcia takich osób, gdy - w przyszłości - odwiedzić mogą one konfesjonał, w którym będziemy posługiwać. Ukazane też zostały możliwe "sytuacje alarmowe", które mogą wskazać na niebezpieczeństwo porwania. Dowiedzieliśmy się też o różnych fundacjach, takich jak np.: La Strada, które oferują fachową pomoc.

"Zyski ze sprzedaży człowieka są większe, bo można go sprzedać wiele razy". To zdanie, jakże straszne w swym znaczeniu, było tym, które najbardziej utkwiło mi w pamięci. Jako chrześcijanin, nie chcę jednak stawać wobec niego bez nadziei.

Sprzedany człowiek dalej przecież pozostaje człowiekiem. Dlatego ten wykład był bezcenną nauką, bo ukazując proceder, ukazał też siłę osoby. Tej, która służąc drugiemu w miłości, może mu na nowo wskazać, że człowieka nie widzi się w kategoriach wartości - tym bardziej pieniężnej! - ale godności. Że każdy, nawet ten wyceniony przez ludzi zaprzedanych złu, wciąż pozostaje bezcenny. Że można żyć dalej nie jako towar, ale człowiek. Oby nigdy nie zabrakło takich osób.

kl. Stanisław Franczak SDS