Styczniowy dzień skupienia

05 I 2020

Powiadają, że wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Czy to racja - nie wiem. Na pewno jednak kończy się przerwa świąteczna. I tak o to, dzień 4 stycznia br. był dniem powrotu kleryków do WSD Salwatorianów w Bagnie.

A czy można lepiej powrócić do zakonnej rzeczywistości, niż poprzez dzień skupienia? Jest to specjalny czas wyciszenia w naszym domu. Obowiązuje nas silentium sacrum - czas świętego milczenia. Plan dnia mocno akcentuje modlitwę, kontemplację i słuchanie cennych nauk.

W tym konkretnym przypadku, w niedzielę 5.01.20, prowadził nas ks. Paweł Rochman, wicerektor WSD w Toruniu. “Międzyseminaryjna” znajomość zaczęła się stosunkowo niedawno. Miejsce to było bowiem noclegiem podczas naszego wyjazdu na Święto Niepodległości 11.11.19.

Przechodząc do samego wydarzenia, całość dnia skupienia rozpoczął Hymn do Ducha Świętego, jutrznia oraz śniadanie. Następnie o 9:30 wysłuchaliśmy pierwszej konferencji o rachunku sumienia. Współgrało to z następująca po tym możliwością spowiedzi oraz Adoracją Najświętszego Sakramentu. Zakończyła się ona błogosławieństwem o 12:00. Kwadrans później odmówiliśmy modlitwę w ciągu dnia oraz wysłuchaliśmy kolejnej konferencji. Posileni obiadem o 13:00, o 14:30 wzięliśmy udział w Eucharystii sprawowanej przez naszego Rekolekcjonistę. Homilia, mówiąca o kapłaństwie i życiu Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona toruńskiego Seminarium, poruszyła mnie i umocniła. Całość zwieńczyła modlitwa nieszporów o godzinie 18:00.

Tak właśnie wróciliśmy do naszej codziennej rzeczywistości - w milczeniu, trwając na modlitwie, przygotowani duchowo. Czy można zacząć lepiej?

kl. Stanisław Franczak SDS