Już błogosławiony Franciszek Jordan

W końcu nadszedł dzień, na który wszyscy salwatorianie i czciciele ojca Franciszka Marii od Krzyża Jordana czekali od ponad 100 lat. Nasz założyciel 15 maja 2021 roku został wliczony w poczet błogosławionych Kościoła rzymsko-katolickiego. Bez wątpienia jest to dzień, który na zawsze zapisze się w historii Towarzystwa Boskiego Zbawiciela. Niestety z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa dużo mniej osób mogło wziąć udział w uroczystościach, które odbyły się w Rzymie. Nasza seminaryjna wspólnota ten czas spędziła w Bagnie, jednak staraliśmy się, aby ten dzień był wyjątkowy i niezapomniany.

Dzień beatyfikacji bł. Franciszka Marii od Krzyża Jordana zaczęliśmy tradycyjnie – modlitwami porannymi i Eucharystią. O godzinie 10:30 całą wspólnotą zebraliśmy się w Sali Dębowej, gdzie wspólnie za pomocą transmisji, łączyliśmy się z całą społecznością salwatoriańską i całym Kościołem w uroczystości, które miały miejsce na Lateranie. Transmisja za pośrednictwem telewizji Trwam była dla nas szczególnie „rodzinna”, ponieważ jednym z komentatorów w studiu był nasz vice prowincjał i dyrektor studiów, członek naszej wspólnoty ks. Tomasz Raćkos SDS. Cała uroczystość była przepełniona radością i wdzięcznością. Dla mnie osobiście najbardziej wzruszającym momentem było wniesienie relikwii ojca Jordana przez dziewczynkę, która doznała uzdrowienia za Jego wstawiennictwem. Warto zauważyć, że dziecko zostało uzdrowione w łonie matki, gdzie lekarze nie dawali szans na to, że dziewczynka urodzi się zdrowa. Właśnie w tym czasie, gdzie tak wiele mówi się o prawie do aborcji, Kościół ogłasza błogosławionym ojca Franciszka, który wyprosił cud u dziecka nienarodzonego. Opatrzność Boża sprawiła, że dziewczynka urodziła się 8 września, dokładnie w dniu narodzin do życia wiecznego bł. Franciszka Jordana.

Po transmisji udaliśmy się do kaplicy seminaryjnej, gdzie odśpiewaliśmy uroczyste Te Deum dziękując Pan Bogu za dar beatyfikacji. Następnie ksiądz Rektor Roman Słupek SDS poświęcił nowe figurki bł. Franciszka i nowe szaty liturgiczne z Jego wizerunkiem. Popołudnie zaczęliśmy od wspólnotowej kawy, do której nie zabrakło ciast zrobionych przez nasze kochane siostry: s. Darię i s. Anielę. Następnym punktem programu był blok sportowy. W programie były wyścigi rowerowe, biegi, podnoszenie ciężarów, a całość zakończył mecz piłki nożnej między nowicjatem a klerykami. W różnych konkurencjach wzięli udział księża, bracia, klerycy i nowicjusze.

Wieczorem ponownie spotkaliśmy się w kaplicy. Dziękując za dar beatyfikacji poprowadziliśmy czuwanie modlitewne z piosenkami o naszym założycielu i fragmentami jego przemówień. Po kolacji odbyło się spotkanie wspólnoty, gdzie celebrowaliśmy dzisiejsze wydarzenie. Zobaczyliśmy jak nasi współbracia z innych prowincji przygotowywali się na beatyfikację ojca Jordana. Na koniec został zorganizowany teleturniej „salwatoriańskiej familiady”. Ankietowanymi byli młodzi ludzie związani z naszym zgromadzeniem, stąd odpowiedzi nie zawsze były oczywiste i łatwe do odgadnięcia. Naprawdę w naszej wspólnocie udało się przeżyć ten czas wyjątkowo.

Piękny dzień za nami, na pewno zostanie on w naszych głowach i sercach na długo, ale to nie może być koniec, bo dobrze wiemy, że „Dopóki jest na świecie jeszcze jeden człowiek, który nie zna Boga i nie kocha Go ponad wszystko, nie możemy ani chwili spocząć...”. Jest to jednak piękny moment, który umacnia w nas pewność co do drogi jaką wskazuje nam bł. Franciszek Maria od Krzyża Jordan. Trwając w radość z ogłoszenia naszego założyciela błogosławionym, chcemy przybliżyć sobie i Wam Jego osobę i charyzmat, który nam pozostawił. Dlatego już w środę 19 maja 2021 roku, o godzinie 20:30 na naszym seminaryjnym Facebooku będzie miała miejsce premiera pierwszego odcinka serii filmików o naszym ojcu Franciszku. Serdecznie zapraszamy!

Kl. Damian Kokocha SDS