Hej Kolęda!

6 I 2020

W Kodeksie Prawa Kanonicznego odnajdujemy kanon 529 paragraf 1, który mówi: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeżeli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując.” Mimo faktów, że nasze seminarium nie jest parafią i nasi pasterze raczej znają nas dobrze i nie muszą nas namawiać na chodzenie do kościoła u nas również jest tzw. kolęda! Tradycyjnie, jak co roku w uroczystość Objawienia Pańskiego po mszy świętej ruszamy na kolędowanie po wszystkich mieszkaniach, pokojach i pomieszczeniach w naszym domu zakonnym. Natomiast wieczorem przychodzi czas na dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń oraz śpiewanie kolęd.

Jest to z pewnością wyjątkowy dzień, nie tylko dlatego, że możemy wejść do każdego pokoju, nawet do pokoju przełożonych, czy starszych współbraci, nie dlatego, że wszyscy mają posprzątane pokoje i piękne świąteczne dekoracje, jest to wyjątkowy dzień, bo w każdym z tych pokoi, gospodarz przyjmuje Chrystusa i prosi o Jego błogosławieństwo. Jest to co prawda symbol, ale dużo nam może powiedzieć. W każdym pokoju modliliśmy się za siebie nawzajem i myślę, że to jest istota naszej seminaryjnej „kolędy”.

Życzenia są dla niektórych trudnym tematem. Niektórzy przygotowują piękne mowy, inni mówią z głębi serca, czasami nie wiemy co powiedzieć i ciężko jest z siebie wykrztusić cokolwiek. Mimo wszystko, myślę że taki wieczór, taki dzień w naszym seminarium jest potrzebny. Jest to często moment podziękowań i przeprosin. Łatwo się domyślić, że w domu, w którym mieszka ponad 30 osób, nie każdy musi się lubić, nie zawsze się dogadujemy ze współbratem, możemy nie rozumieć decyzji przełożonych, zdarzają się konflikty czy trudne sytuacje. Jest to normalne także w domu zakonnym i seminarium. Dobrze, że często ten dzień składania życzeń budzi w nas refleksje i zachęca po raz kolejny do zmiany myślenia, do wybaczenia innym i proszenia o wybaczenie dla siebie. Dlatego z czystym kontem, pojednani ze sobą, z Bożą łaską i błogosławieństwem ruszamy w Nowy Rok 2020!

kl. Damian Kokocha SDS