Ostatni dzień skupienia

Właśnie zakończył się ostatni dzień skupienia z tegorocznej serii o tematyce naszego błogosławionego założyciela. Naszym przewodnikiem w tej wędrówce był doświadczony współbrat i znawca bł. Franciszka Jordana, ks. Józef Tarnówka SDS. Przez ten czas usłyszeliśmy wiele ciekawych myśli ojca Józefa, ale przede wszystkim przytaczał nam wypowiedzi Ojca Franciszka, które później rozwijał i komentował. Na pewno w roku beatyfikacji było to dla nas bardzo cenne doświadczenie.

Pierwszą konferencję w czerwcowym dniu skupienia nasz rekolekcjonista zaczął od tego, że nasze serce zdolne jest zachwycić się i zakochać nie tylko w pięknych i dobrych rzeczach, ale także złych, na przykład w takim rajskim owocu. Ojciec Józef na koniec konferencji zostawił nas z pytaniem: „Czy sam Bóg Ci wystarczy? A jeśli nie to czego jeszcze oprócz Boga potrzebujesz?”

Podczas homilii kaznodzieja mówił o tym, że trzeba nam wybrać wąską ścieżkę, tą niełatwą ścieżkę, tą wymagającą, czyli drogę Ewangelii. A do tego, żeby wiedzieć jaka ona jest i jak nią iść, potrzeba nam codziennego rozmyślania. W nawiązaniu do Ewangelii, usłyszeliśmy także o trudności jaką jest podanie Ewangelii we właściwy sposób. „Mamy z tym problem, żeby nie zatracić przesłania Ewangelii, a jednocześnie mówić tak, żeby ludzie nas zrozumieli” – zauważył ojciec Józef. Zwrócił także uwagę na to, że to nie przeciwnicy Kościoła niszczą Kościół, czy ludzie z zewnątrz niszczą nasze Zgromadzenie. „To my sami mamy wpływ na to jaki nasz Kościół i jakie nasze Zgromadzenie jest i jakie będzie” – mówił ks. Józef. Natomiast w ostatniej konferencji myślą przewodnią była cierpliwość, jako cnota salwatoriańska. „Czy my jesteśmy cierpliwi? Spójrzmy na błogosławioną Marię od Apostołów i błogosławionego Franciszka Jordana. Oni są dla nas wzorami cierpliwości” – zachęcał rekolekcjonista.

„Nie zapominajcie, że Boga można łatwo poruszyć wdzięcznością, że modlitwa wypowiedziana wraz z dziękczynieniem za otrzymane dobrodziejstwa zostanie wysłuchana. Jest tak również w przypadku człowieka: jeśli jesteśmy wdzięczni, to łatwiej otrzymujemy. Bądźcie też wdzięczni wobec przełożonych – jest to wasz obowiązek, a wdzięczność ta skłoni przełożonych do życzliwości” – powiedział kiedyś bł. Franciszek Jordan. Dziś i my chcemy wyrazić naszą wdzięczność przełożonym za pomysł takiej formy przygotowania do beatyfikacji i księdzu Józefowi Tarnówce SDS za poświęcony nam czas.

Warto zobaczyć