WSD logo

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”

Środa popielcowa jak zawsze jest w naszej wspólnocie przeżywana bardzo uroczyście – w tym dniu odbywa się dzień skupienia. Tym razem naszym przewodnikiem w wejściu w Wielki Post był ksiądz Andrzej Pacholik SDS, nasz współbrat, który obecnie pracuje w Centrum Formacji Duchowej w Trzebini.

Tematem, który poruszał nasz rekolekcjonista były słowa z Ewangelii: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. W dwóch naukach i homilii w czasie Mszy Świętej podkreślał wartość słowa Bożego i jak ważne jest jego częste zgłębianie. Przestrzegał przed zbytnim zaangażowaniem w prace apostolskie kosztem modlitwy. Tłumaczył, że relacja z Bogiem ma być fundamentem w naszej pracy. Bez tego fundamentu wszystko może się zawalić, a Zły może zaatakować pokusami. Ksiądz Andrzej podzielił się również sposobami jak z nimi walczyć, wskazując zjednoczenie z Bogiem jako podstawowy środek. Podał nam również praktyczne rady dotyczące przeżywania Wielkiego Postu, a wypływające z dzisiejszej Ewangelii. Zachęcał do robienia rachunku sumienia, czy uczynków pobożnych przypadkiem nie wykonujemy na pokaz. Ponadto dał praktyczną wskazówkę dotyczącą postu opartą na swoim doświadczeniu – zaznaczył, że trzeba poznać swój organizm przed postem, żeby przypadkiem nie zasłabnąć z głodu. Lepiej jest zjeść kanapkę z masłem i popić czymś ciepłym niż zjeść sam chleb i wodę i zasłabnąć. Zachęcał również do oddania wszystkich wyrzeczeń wielkopostnych w intencji pokoju na Ukrainie.

Ksiądz Andrzej wiele mówił też o wdzięczności – podkreślał wdzięczność Panu Bogu za swoje powołanie, za to, że jest salwatorianinem, i że może głosić ten dzień skupienia w naszej wspólnocie. My także jako klerycy jesteśmy bardzo wdzięczni naszemu rekolekcjoniście za to, że zgodził się nas wprowadzić w Wielki Post i podzielił się swoim doświadczeniem wiary i relacji z Jezusem Chrystusem Zbawicielem Świata.

Niech ten Wielki Post będzie dla nas wszystkich okazją do rzeczywistej przemiany serc, abyśmy nie lękali się przed radykalnym opowiedzeniem się za Jezusem. Módlmy się też za Ukrainę, za żołnierzy, za cierpiące kobiety i dzieci, oraz za tych, którzy stracili bliskich. Nie zapominajmy o tym kraju w czasie rozpoczętego wczoraj Wielkiego Postu.

Warto zobaczyć