WSD logo

Majówka z apką kompas.sds

kompas.sds

Znowu wielkimi krokami zbliża się długi weekend majowy – tradycyjne święto pracy pod patronatem świętego Józefa Robotnika. Wspólne grillowanie z rodziną, jakiś piknik na łonie natury, przy okazji dzień flagi, jeszcze pochód trzeciomajowy, msza za ojczyznę, wspomnienie Matki Bożej Królowej Polski, może jakiś wypad w góry i po weekendzie… Jednak tym razem również my, salwatorianie, mamy dla Was ciekawą propozycję.

Nasz zespół działający przy Grupie Medialnej Salwator, a zwłaszcza nasi dwaj programiści – ks. Łukasz Darowski SDS i kl. Michał Knut SDS – przygotowali dla turystów odwiedzających nasz klasztorny park w Bagnie coś nowego – powstała bowiem aplikacja na smartfony z Androidem przeznaczona dla naszych gości: kompas.sds, którą można ściągnąć przez stronę https://kompas.sds.pl lub wyszukując nazwę kompas.sds w sklepie Google Play.

Co zawiera ta aplikacja i jak pomoże naszym zwiedzającym? Przede wszystkim jest w niej dostępna mapa, która pokazuje wszystkie najważniejsze elementy w naszym parku, nawet takie, które mogłyby ujść uwadze przy pierwszym, szybkim zwiedzaniu. Tym razem turyści będą mieć pewność, że nie przegapili czegoś interesującego. Po drugie, aplikacja zawiera grę dla dzieci i ich rodziców, polegającą na zwiedzaniu parku i rozwiązywaniu zagadek. Gra sprawdzi się już nawet dla najmłodszych i z pewnością będzie się im podobała. A co jeżeli ktoś przyjedzie sam i chce w ciszy pokontemplować naturę? Jest to również możliwe na dwa sposoby. Pierwszy to ścieżka „W labiryncie”, która pomoże poznawać myśli czternastu słynnych filozofów. Druga to „Droga Krzyżowa”, dzięki której każdy z gości będzie mógł zanurzyć się w tajemnice Męki Pana Jezusa, przechodząc przez kolejne stacje rozsiane w naszym parku. Ostatnią, dodatkową opcją, są najczęściej zadawane przez turystów pytania i udzielone przez nas na nie odpowiedzi.

Twórca aplikacji kleryk Michał przyznaje, że praca nad nią była wymagająca, a czasami żmudna. „Razem z księdzem Łukaszem postanowiliśmy nauczyć się nowego języka programowania i zestawu narzędzi, które umożliwiają tworzenie aplikacji na smartfony. Praca nad aplikacją kompas.sds była dla nas zdobywaniem cennego doświadczenia, była to bowiem pierwsza taka poważna próba stworzenia aplikacji na smartfony dla każdego z nas. Mamy jednak przekonanie, że jest to jeden ze sposobów realizacji zadania, które zostawił nam założyciel, bł. Franciszek Maria od Krzyża Jordan, czyli głoszenia Ewangelii wszędzie i wszystkim ludziom, wszelkimi sposobami i środkami, do których natchnie nas miłość Chrystusa”.

Twórcy aplikacji, zapytani o dalsze plany odpowiadają: „Następnym krokiem będzie wypuszczenie aplikacji dla użytkowników iPhone’ów i prawdopodobnie rozbudowa aplikacji kompas.sds na podstawie informacji zwrotnej od użytkowników. Można stworzyć nowe ścieżki turystyczne w samym Bagnie, bądź rozszerzyć aplikację o nowe lokalizacje. Mamy też pomysły na zupełnie nowe projekty, które służyłyby rozwojowi duchowemu osobom zakonnym i świeckim”.

Tak więc jeżeli nie macie żadnych planów na majówkę, albo macie jeszcze jakąś lukę w swoich planach, to zapraszamy do Bagna – można tu pospacerować w naszym malowniczym parku wraz z nową aplikacją w ręku. Przy okazji w każdą niedzielę jest możliwość zwiedzenia naszego pałacu od wewnątrz o każdej pełnej godzinie od 14:00-16:00. Jeśli jednak nie dacie rady przyjechać w weekend majowy, to weekendów w roku jest dużo, a co się odwlecze to nie uciecze – zapraszamy serdecznie do Bagna!

Warto zobaczyć