Letnia sesja egzaminacyjna

Sesja egzaminacyjna

Ostatnie tygodnie dla naszej wspólnoty były intensywne. Miesiąc temu odbyła się beatyfikacja naszego założyciela bł. Franciszka Jordana. Później przyszedł czas na święcenia i prymicje naszych współbraci. Drugą połowę czerwca poświęcimy na naukę do egzaminów.

Na temat studiów i odnośnie tego co w naszym powołaniu jest najważniejsze, pięknie mówił w jednym ze swoich przemówień bł. Franciszek Maria od Krzyża Jordan: „Chciałbym zachęcić was do nabywania pokory i innych cnót. To jest fundament, na którym musimy budować! Najpierw pokora, posłuszeństwo, inne cnoty, a dopiero potem wiedza! Ona bowiem może być raczej niebezpieczna niż pożyteczna! Jestem przekonany, że ten, kto posiada te cnoty, dokona więcej, niż uczony, któremu ich brakuje! Powinniście także studiować tak wiele, jak na to tylko pozwala czas, studiować i doskonalić się i to przez całe życie! Ale bardziej musimy dbać o życie duchowe, o cnoty, o pokorę. One umocnią nas w powołaniu, zabezpieczą nas przed atakami świata i diabła! W przeciwnym wypadku przyjdzie diabeł, pokaże wam wyniki studiów i jaki jest skutek? Wasze święte powołanie jest wtedy zagrożone, jeśli brakuje wam pokory! Z powodu braków w studiach lub niedostatecznych uzdolnień nikt nie straci świętego powołania, może go stracić przez brak pokory! Jeśli wiedza nie idzie w parze z cnotą pokory, to wówczas zejdziecie na bezdroża.”

Każdy spośród nas kleryków jest różny, jeden lepiej czuje się siedząc w książkach z teologii czy filozofii, inny woli spędzać czas pomagając w ogrodzie naszym braciom i siostrom. Jednak każdy z nas musi mieć odpowiednią wiedzę, bez tego w tych czasach nie da się być dobrym księdzem. Ludzie oczekują od nas, że będziemy im w stanie wytłumaczyć doktrynę wiary, prawo kanoniczne, znać egzegezę Pisma Świętego, zamiast opowiadać bajki. Czasy gdzie słowo proboszcza było brane za pewnik i nie podlegało dyskusji już raczej bezpowrotnie minęły.

Prosimy Was o modlitwę w naszej intencji, abyśmy mieli teraz wsparcie Ducha Świętego podczas tej sesji, ale także do końca naszego życia się rozwijali i kształcili, a dzięki temu mogli ludziom lepiej służyć, pomóc poznać i pokochać Boga.

Warto zobaczyć