WSD logo

Inauguracja roku akademickiego

Z czym kojarzy się październik? Jednym kojarzy się z jesienią, innym z nabożeństwami różańcowymi, a dla naszej wspólnoty seminaryjne to początek nowego roku formacji i studiów. Pierwsze wykłady już za nami, ale nowy rok akademicki 2023/2024 został uroczyście zainaugurowany dopiero 17 października.

Ceremonię poprzedziła Eucharystia, której przewodniczył ks. abp Józef Kupny. Słowo Boże wygłosił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec. Homileta podkreślił, że nauka to nie jedyny wymiar naszej formacji. Obok zdobywania wiedzy musimy kształtować duszę i serce: Rozpoczął się rok akademicki. Nie wystarczy jedynie zdobywać wiedzę na wykładach, studiować, trzeba jeszcze wejść w głąb siebie, szukać i poznawać Boga”podkreślał kaznodzieja.

Po zakończonej Mszy świętej, uroczystość przeniosła się do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie nastąpiła główna część uroczystości. Akademię otworzył ks. prof. Sławomir Stasiak, Rektor PWT. Wydział teologiczny, na którym studiują salwatorianie to jeden z czołowych ośrodków teologicznych w Polsce. Jest prawdziwą wspólnotą wiedzy i wspólnotą Kościoła w którym, jest miejsce na różnorodność i bogactwo charyzmatów. Na PWT studiuje wielu zakonników, klerycy z trzech diecezji oraz osoby świeckie. Taka społeczność akademicka, pomaga lepiej ugruntować się w powołaniu salwatorianina, który jest głosicielem Ewangelii kierującym przesłanie Jezusa wszystkim w Kościele i tym, którzy są daleko. Kiedy ks. rektor wymieniał osiągnięcia uczelni, czuliśmy niekłamaną dumę i zaszczyt studiowania w tak niezwykłym miejscu. Choć każdy z nas jest na innym etapie studiów, to wszyscy wiemy, jak istotna jest wiedza, która zaowocuje w naszej posłudze i właśnie to jest dla nas najważniejsze- uczyć się żeby kiedyś lepiej służyć i przekazywać Słowo Boże, każdemu kto będzie mógł je usłyszeć.

Najbardziej wzruszającym momentem uroczystości była immatrykulacja studentów pierwszego roku, którzy rozpoczynają przygodę z filozofią i teologią a już na początku, są pełni entuzjazmu oraz zapału. Ks. rektor wręczył im listy gratulacyjne, którymi wprowadził ich we wspólnotę naszego wydziału teologicznego. Będą studiować zarówno teologię, jaki i pedagogikę. Wielu z nich będzie łączyć wiedzę o Panu Bogu ze sztuką wychowania młodego człowieka. Po co? Po to, aby pokazać dzieciom i młodzieży tego Jednego, który kocha ich najbardziej i będzie pewnym fundamentem ich życia. W gronie rozpoczynających swoje studia był nasz współbrat Karol Toman SDS.

Tradycyjny wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. Piotr Rożak z UMK w Toruniu. Jego tytuł to: „Nowy człowiek: dzięki łasce czy technologii? Tomasz z Akwinu wobec obietnic transhumanizmu”.

Uroczystość zakończyliśmy odśpiewaniem średniowiecznej pieśni studenckiej „Gaudeamus igitur”. Takie uroczystości są nie tylko symbolem i tradycją, ale przede wszystkim zachętą do zdobywania wiedzy, która kiedyś będzie potrzebnym narzędziem do ewangelizacji i przekazywania prawd wiary współczesnemu człowiekowi. Cieszymy się z tego, że rozwijając nasze umysły, równocześnie pracujemy nad człowieczeństwem i duchowością, a wykłady pomagają poznawać Chrystusa, Jego zbawcze orędzie i najpierw samemu przybliżyć się do naszego Mistrza i najlepszego Nauczyciela. Na nadchodzący rok akademicki na PWT we Wrocławiu, życzymy sobie siły i zapału do nauki, aby przejść przez nadchodzący rok z prawdziwie salwatoriańskim zapałem.

Warto zobaczyć

Majówek czas

„Maj zieleni łąki, drzewa, już i ptaszek w polu śpiewa”–