WSD logo

,,Nie lękajcie się!”

Członkowie Grupy Medialnej Salwator

Słowem wstępu…

Nasza klerycka grupa medialna Salwator znana jest z wielu ciekawych pomysłów. Ci młodzi, zapaleni do działania alumni, stworzyli w naszym seminarium już wiele dzieł: między innymi serię podcastów pod tytułem Powołani, aplikację do oprowadzania po naszym seminarium Kompas SDS,  a także wiele innych filmików, artykułów czy postów. Ostatnio dotarło do wiadomości naszej redakcji, że chłopaki pracują aktualnie nad kolejnym projektem, którego roboczy tytuł brzmi Nie lękajcie się! Czego mamy się nie lękać? O co chodzi z tym projektem? I dlaczego jesteśmy ważniejsi niż wiele wróbli? Dowiecie się o tym, czytając poniższy artykuł.

 

Spotkanie z dyrektorem projektu

Głównym dyrektorem projektu Nie lękajcie się jest kleryk Andrzej Iłczyk SDS, który zgodził się udzielić nam kilku słów wyjaśnienia, choć zaznaczył, że nie zdradzi wszystkiego, aby nie psuć atmosfery napięcia i oczekiwania.

„Nie lękajcie się” to roboczy tytuł filmu, nad którym aktualnie pracujemy – zdradził nam kleryk Andrzej – Jako grupa medialna tworzymy krótkometrażowy dokument na temat życia w naszym seminarium i w ogóle o powołaniu. Motywem przewodnim mają stać się ewangeliczne słowa „Nie lękajcie się”. Jesteśmy bowiem świadomi, że w obecnych czasach wielu młodych ludzi: kobiet i mężczyzn odczuwa ogromny lęk przed podejmowaniem decyzji, także przed wyborem życia konsekrowanego i służby Panu Bogu w Kościele. Chcemy zatem pokazać jak naprawdę wygląda życie w naszym seminarium za pomocą tego filmu. Chłopaki opowiedzą w nim także o swoich lękach, które przeżywali przed wstąpieniem do naszego Zgromadzenia – wiele z nich okazywało się później bezzasadnych.

Projekt, jak zdradził nam kleryk Andrzej, ma mieć premierę dopiero w kwietniu przyszłego roku. Jednak już teraz ruszyły prace nad jego realizacją. Chcemy zaprezentować jak najliczniejszej grupie odbiorców cały rok formacyjny – od jesiennego grabienia liści, przez zabawę andrzejkową w Wierzbicach, aż po kwietniowe przeżywanie świąt wielkanocnych.

Naszym celem jest uzmysłowienie ludziom prawdy – mówi kleryk Andrzej – że życie kleryckie to nie tylko modlitwa i nauka, ale również wiele innych rzeczy – nie jesteśmy traktowani, jak to często stereotypowo się myśli, jak więźniowie, ale jak domownicy. Choć jesteśmy różni i często jest trudno, potrafimy ze sobą się dogadywać. Warto zaryzykować! Wielu, nawet tych, którzy opuścili już nasze seminarium, które jest przecież czasem rozeznawania powołania, nie żałuje potem chwil tutaj przeżytych. A zatem nie lękajmy się – wszak, jak mówi Ewangelia, jesteśmy ważniejsi niż wiele wróbli. Wszystkie włosy na naszej głowie są policzone. Bóg troszczy się o nas – wystarczy Mu zaufać. Wróble nie troszczą się o dzień jutrzejszy, a mimo to nie brakuje im nigdy jedzenia – cóż dopiero człowiek, korona stworzenia! Pewien kaznodzieja powiedział kiedyś, że wstydem nie jest wystąpić z seminarium, wstydem jest nie spróbować nigdy, mimo że czuje się ten wewnętrzny głos. O tym ma być ten film. Bóg jest ponad każdym naszym lękiem.

 

Realizacja i wsparcie

Swoją współpracę w tym projekcie zaproponował również Salwatoriański Ośrodek Powołań, który troszczy się o młodych ludzi, rozeznających swoją życiową drogę. Wsparcie okazuje nam również Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej, który swoją duszpasterską opieką otacza młodzież z naszych salwatoriańskich parafii. Jest więc wiele dobrodziejów i osób chętnych nam okazać swą pomoc. Jednak kleryk Andrzej zwraca uwagę na ważną rzecz – na modlitwę:

Projekt jest niezwykle trudny. Wymaga od nas wiele czasu, poświęceń i pracy. Dlatego potrzebujemy od Was również wsparcia modlitewnego. Bardzo Was prosimy o krótką modlitwę w intencji dobrego wykończenia projektu, jak również i w intencji nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych, zwłaszcza do naszego Towarzystwa.

 

Modlitwa

Poniżej podajemy krótką modlitwę za wstawiennictwem naszego założyciela – bł. Franciszka Marii od Krzyża Jordana i zachęcamy do codziennego odmawiania w intencji tego projektu:

Panie Jezu Chryste, Zbawicielu świata, przez wstawiennictwo Błogosławionego Franciszka Marii od Krzyża Jordana, któremu udzieliłeś daru głębokiej i żywej wiary, niezachwianej nadziei i heroicznej miłości Boga i bliźniego oraz wielkiej gorliwości o zbawienie dusz, prosimy Cię, obdarz nas głęboką wiarą i otwartym sercem, abyśmy nigdy nie spoczęli w poznawaniu Ciebie i głoszeniu Ewangelii wszystkim narodom. Udziel nam również łaski, o którą Cię pokornie prosimy. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

 

Dwa słowa podsumowania

Dziękuję zatem klerykowi Andrzejowi za uchylenie rąbka tajemnicy. A Was natomiast prosimy jako grupa medialna o wsparcie modlitewne. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli się podzielić z Wami owocami naszego projektu. Pozostańcie z nami na bieżąco na naszej stronie, a także na Facebooku i Instagramie. Bóg zapłać za okazane nam wsparcie!

Warto zobaczyć