WSD logo

Czego dziś brakuje młodym?

o. Tomasz Maniura OMI

W dniach 24-25 czerwca przeżywaliśmy ostatni w tym roku akademickim dzień skupienia. Okres wakacji to dla nas czas nie tylko wypoczynku, ale także zaangażowania się w różne akcje naszych salwatoriańskich apostolatów. Tym razem tematem przewodnim było duszpasterstwo młodzieży, a naszym gościem był specjalista od tych kwestii, ojciec Tomasz Maniura, ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Ojciec Tomasz na co dzień tworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, kieruje również Stowarzyszeniem Młodzieżowym NINIWA, NINIWA Spółka z o.o. i Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA. Od 2007 roku organizuje zagraniczne wyprawy rowerowe NINIWA Team. W latach 2006–2017 był odpowiedzialny za organizację Festiwalu Życia w Kodniu, a od 2018 r. jest twórcą i głównym organizatorem nowej wersji Festiwalu Życia w Kokotku.

W czasie pierwszej konferencji nasz prelegent zdiagnozował sytuację dzisiejszej młodzieży. „Młodzi są dziś opuszczeni, nie tylko przez rodziców, ale także przez Kościół, księży. Po drugie młodzi nie czują potrzeby Boga, próbują zaspokoić się relacjami z ludźmi, co częściowo może uśmierzyć ból. Po trzecie, młodzi są uzależnieni od bycia wszechmogącymi, dlatego nie potrafią podejmować decyzji, bo wybór jednego, wiąże się z odrzuceniem pozostałych opcji. Dlatego duszpasterze musza dać swoją obecność, poświęcać swój czas i pomagać  młodym podejmować decyzje” – mówił oblat.

W homilii ojciec Tomasz zachęcał: „Po pierwsze nie bójcie się ludzi, wasze życie jest w rękach Boga. Co prawda trzeba też słuchać człowieka, trzeba dać się prowadzić człowiekowi, ale przede wszystkim liczyć się z Bogiem. Słuchać Ojca, tak jak Pan Jezus”.

W drugiej konferencji nasz rekolekcjonista skupił się na kwestii daru jakim jest życie. Jak sam o sobie mówi jest pasjonatem życia. Przekonywał nas, że jeśli faktycznie będziemy przeżywać nasze życie jako dar i będziemy pokazywać, że ono się nie skończy w momencie śmierci to inni zobaczą w nas to życie i sami będą chcieli zacząć żyć, albo zacząć pełniej żyć.

W czasie tego dnia skupienia mogliśmy usłyszeć wiele historii z wypraw rowerowych, w których ojciec Tomasz bierze udział już od 17 lat, a w drodze spędził łącznie już ponad dwa lata. Każda z tych wypraw jest taką „miniaturką życia”. Uczestnicy muszą poznać samych siebie, doświadczają kryzysów, słabości – dzięki temu nie mogą ukryć tego kim są naprawdę. To stwarza wiele możliwości do doświadczenia niesamowitych przygód, które dają lekcję na całe życie. Nasz rekolekcjonista nie miał na tyle czasu, aby opowiedzieć zbyt wiele takich historii na ambonie, ale po zakończonym dniu skupienia, został nagrany kolejny odcinek podcastu Powołani, gdzie właśnie wystąpi ojciec Tomasz Maniura OMI. Już wkrótce premiera. Zapraszamy do odsłuchu!

Wakacje to wolne: może od szkoły, uczelni, pracy, ale pamiętajmy, że to nie jest czas wolny od Boga. Abyśmy o tym nie zapomnieli, tego sobie i Wam życzymy!

Warto zobaczyć

Majówek czas

„Maj zieleni łąki, drzewa, już i ptaszek w polu śpiewa”–