WSD logo

Akcje w wakacje

Mija powoli czas wakacji studenckich, coraz większymi krokami zbliża się październik, a wraz z nim nowy rok akademicki 2022/2023. Nim jednak zerwiemy ostatnią wrześniową kartkę z kalendarza, powspominajmy jeszcze nasze wakacje, a zwłaszcza akcje duszpasterskie naszych kleryków. Wbrew pozorom czas letniej przerwy nie jest tylko czasem urlopów, plażowania i nic nie robienia. To wprawdzie też ma miejsce, ale jedynie przez dwadzieścia pięć dni ustawowego urlopu alumna. Poza tym czasem seminarzyści czas spędzają w naszym klasztorze w Bagnie, gdzie pomagają w ogrodzie i pracach zleconych, a także są obecni na różnego rodzaju wakacyjnych akcjach duszpasterskich, których w tym roku nie brakowało.

Jedną z ważniejszych akcji, w które rok rocznie angażują się klerycy jest Salwatoriańskie Forum Młodych, gdzie pomagamy w organizacji całego wydarzenia, ale też staramy się z młodzieżą przebywać, rozmawiać, służyć pomocą i radą. Jednym z kleryków, który był tam obecny jest kleryk wieczysty Tomasz Gnat, który tak wspomina swoją służbę: Cieszę się bardzo, że mogłem w czasie swojej posługi na Forum Młodych poznać wspaniałą i niesamowitą młodzież. Była to dla mnie okazja, aby przez wiarę tych młodych zbliżyć się do Boga. Jak widać na przykładzie naszego alumna sprawdza się przysłowie, że im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz. Nasi klerycy po kilku dniach posługi wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z owocnej pracy dla dobra drugich.

Innym rodzajem posługi w jaki co roku się angażujemy są tradycyjne pielgrzymki do Częstochowy. Każdy kleryk wyrusza z danego miejsca w Polsce i pomaga innym księżom przy organizacji – w tym roku byliśmy obecni w grupie idącej z Wrocławia, z Elbląga, z Warszawy i z Bielska-Białej. Dla naszych alumnów jest to przede wszystkim czas rozmowy i przebywania z drugim człowiekiem, ale także okazja do prowadzenia różnego rodzaju modlitw czy nabożeństw oraz pomoc przy obsłudze technicznej. Kleryk Michał Kopiec, który wyruszył na pielgrzymkę z Wrocławia opowiada o niej w kilku słowach: Był to piękny czas spotkania Boga w drodze; budowanie wspólnoty przez modlitwę, zabawę i trud wędrówki. Czuć było bliskość Matki na każdym kroku.

W tym roku został zorganizowany nowy, niespotykany dotąd rodzaj służby – udało się zaangażować naszych kleryków w wolontariat w domu opieki dla osób starszych Salwatorpark, gdzie starali się odciążyć trochę pracowników, a także pobyć z ludźmi cierpiącymi, zabrać ich na spacer, porozmawiać, pożartować, pomóc. Salwatorpark jest także szczególnym dla nas miejscem, gdyż bardzo często trafiają tam nasi starsi współbracia, którzy potrzebują całodziennej opieki – wielką radością była możliwość odwiedzenia ich i porozmawiania z bardziej doświadczonymi kapłanami. Dobrze było towarzyszyć drugiej osobie w cierpieniu, być po prostu bezinteresownie dla niej. To była nauka na całe życie – tak podsumował swój pobyt w tym miejscu kleryk Marek Jankowski.

Nowymi akcjami była również możliwość uczestnictwa w życiu domu rekolekcyjnego ToTu w Bagnie, gdzie nasi klerycy pomagali przy przyjmowaniu grup. Była to okazja do poznania wielu wspaniałych ludzi, przebywania z nimi i spędzania czasu, a także do zobaczenia jak wygląda życie takiego ośrodka od środka. Kleryk Michał Knut poproszony o dwa słowa komentarza jak
wspomina swoją posługę w tym miejscu, dosłownie odpowiedział dwoma słowami: Bardzo dobrze.

Oprócz tych akcji nasi alumni uczestniczyli także w różnego rodzaju akcjach Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań, Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej, czy Wolontariatu Misyjnego Salvator, z którego ramienia byli obecni na Węgrzech, gdzie zorganizowali kolonie dla miejscowych dzieci i pomagali przy parafiach.

Jak więc możemy zauważyć, czas wakacji był bardzo intensywny, ale z drugiej strony, bardzo rozwijający dla naszych kleryków. Miejmy nadzieję, że udział w tych wszystkich akcjach przyniesie owoce, a my zapraszamy tymczasem do fotogalerii no i… na studia…

Warto zobaczyć